חפש
  • אין לך כלים מועדפים עדין.

המועדפים שלך : 0 כלים

התחבר

פרויקט SAVEE – שימוש בבינה מלאכותית כדי להילחם בהכחשת השואה

מבוא

שואלים את עצמכם מה זה פרויקט SAVEE שימוש בבינה מלאכותית כדי להילחם בהכחשת השואה בכלל? בשנים האחרונות המדיה החברתית הפכה לכר גידול להפצת מידע מוטעה ומידע כוזב. זה יצר סביבה שבה אנשים יכולים להפיץ שקרים בקלות ולייצר חדשות שקריות מבלי לתת דין וחשבון.

אחד מהתחומים שבהם זה תמיד היה ועדיין נפוץ ביותר הוא בהכחשת השואה. פרויקט SAVEE הוא מיזם חדש, המשתמש בבינה מלאכותית גנרטיבית כדי להילחם במגמה זו. פרויקט זה פותח במטרה לסייע לגולשים לגבש תשובות מבוססות מידע בקלות, כאשר הם נתקלים במידע כוזב על השואה – נקודה רגישה במיוחד עבור ישראלים ויהודים. הפרויקט עדיין בחיתוליו, אך יש לו פוטנציאל להיות כלי רב עוצמה במאבק בהכחשת השואה.

רקע כללי

פרויקט SAVEE החל כחלק מהאקתון “ניצוץ לדורות”, תחרות יזמים המתמקדת במיזמים לשיפור חייהם של ניצולי השואה, חינוך והנצחת השואה. עופר נידם, מהנדס אווירונאוטיקה, יזם סדרתי וממובילי פרויקט SAVEE, שמע במקרה על ההאקתון והחליט להירשם. ביום האירוע לא הגיעו שתי המתכנתות שאיתן תכנן לעבוד, אז נידם התחבר לחמישה אנשים נוספים. לאחר סיעור מוחות של שעתיים, הם העלו רעיון ביחד. 30 שעות לאחר מכן, כשהציגו את ההדגמה לשופטים, הם לא האמינו שהם נפגשו רק יום קודם לכן!

ההדגמה כללה בוט שניתן לתייג בטוויטר, וגיבש תשובה לטענות מכחישי השואה. מאז, התרחבו תוכניות הפרויקט לפלטפורמות מתקדמות שניתן לעשות בהן שימוש.

איך SAVEE עובד?

כאשר מתגלה פוסט שמכיל מידע כוזב על השואה, פרויקט SAVEE מנתח את תוכן הפוסט. ניתוח זה מבוסס על Botify, פרויקט של אחד מחברי הצוות (אליה ליבשיץ), המאפשר יצירה של בוטים מבוססי מסמכים, ועובד עם ה- API (ממשק תכנות יישומים) של ChatGPT.

בשלב הבא, מתבקש הכלי לגבש תשובה לטענה שהועלתה, על סמך מקורות מידע מהימנים בלבד שהוגדרו עבורו מראש – כמו אתר “יד ושם”.

הדיוק אינו הפרמטר החשוב היחיד בתשובה המפורסמת. התשובה של המערכת צריכה לעמוד בפני כמה פרמטרים: עליה לנסות לעסוק בשפה מחושבת ועדינה, לא להישמע שיפוטית או לוחמנית ולהתבסס על מידע מהימן. חשוב להבין, המטרה היא לא לשכנע את האנשים שמעלים את התוכן הזה, אלא להגיע אל האנשים שנחשפים אליו לפני שיהיה מאוחר מדי. תשובה חיובית שמנסה להעלות ולהצביע על הטעות גורמת לאנשים לומר – “רגע, אולי הוא באמת טועה, אני אלך לבדוק.”

מטרת הפרויקט היא להפעיל כוח נגדי על הפוסטים השקריים הללו, בפני אנשים בורים שנחשפים אליהם ברשתות החברתיות. התוסף יכול למצוא את מקורות המידע, לגבש עבורם את התשובה ולתת להם מציין מקום כדי שיוכלו להציג תשובה מנצחת לדיסאינפורמציה ברשתות החברתיות. היתרון של הבוט בהדגמה הוא שהוא מאוד אוטומטי; אין צורך לעשות שום דבר מלבד לתייג אותו. עם זאת, אם הפרויקט אמור להיות פעיל בכל רשת חברתית, זה מצריך בניית מערך שונה לכל אחת. תוסף פשוט מתחבר לדפדפן באופן עצמאי, ונפתח כאשר נמצאים ברשת חברתית באופן מותאם, מה שמקל על התהליך.

פרויקט SAVEE

שותפויות

פרויקט SAVEE עובד עם מספר ארגונים, ביניהם ה”ליגה נגד השמצה” ו”יד ושם”, כדי להבטיח שהמידע שהוא מספק הינו אמין ומדויק. “הליגה נגד השמצה” היא ארגון ללא מטרות רווח, הנלחם באנטישמיות ובצורות אחרות של שנאה. “יד ושם” היא האנדרטה הרשמית לזכר קורבנות השואה. הפרויקט זכה לתשומת לב ותמיכה מארגונים ואנשים שונים שמכירים בחשיבות המאבק בהכחשת השואה ובאנטישמיות. בנוסף ל”יד ושם” ו”הליגה נגד השמצה”, SAVEE קיבלה מימון מ”המשרד הישראלי לנושאים אסטרטגיים ולתפוצות”, וכן תמיכה ממשרד ראש הממשלה הישראלי.

צוות SAVEE פונה גם למפתחים ומתנדבים, בבקשה לתמוך, לבנות ולשפר את הכלי. “אנחנו רוצים לוודא שהכלי יהיה נגיש וקל לשימוש לכולם, ללא קשר למומחיות הטכנית שלו,” אומר נידם. “לכן אנחנו מחפשים מפתחים שיוכלו לעזור לנו לבנות את הכלי ולשפר את הפונקציונליות שלו, כמו גם מתנדבים שיכולים לעזור לנו בהסברה והעלאת מודעות.”

הצוות גם עובד על השילוב של פרויקט SAVEE עם פלטפורמות וכלים קיימים, הנלחמים בדברי שטנה מקוונים ומידע מוטעה. “אנחנו בשיחות עם ארגונים ופלטפורמות שונות שכבר עושים עבודה חשובה בתחום הזה,” אומר נידם. “המטרה שלנו היא להשלים ולהגביר את המאמצים שלהם, ולספק כלי רב ערך לאנשים שרוצים להשיב מלחמה נגד השנאה באינטרנט.”

למרות האתגרים והמורכבות של המאבק בהכחשת השואה ובאנטישמיות באינטרנט, צוות SAVEE נשאר אופטימי ונחוש. “אנחנו מאמינים שטכנולוגיה יכולה להיות כלי רב עוצמה לטובה, ונרגשים לעמוד בחזית העבודה החשובה הזו,” אומר נידם. “התקווה שלנו היא ש- SAVEE תהיה רק ההתחלה של תנועה רחבה יותר להילחם נגד דברי שטנה ומידע מוטעה באינטרנט, ולקדם חברה מושכלת וסובלנית יותר.”

פרויקט SAVEE מייצג צעד חשוב קדימה במאבק נגד הכחשת השואה והאנטישמיות באינטרנט. באמצעות ניצול כוחה של בינה מלאכותית מתקדמת, לכלי יש פוטנציאל להגיע למיליוני אנשים, ולספק להם מידע מדויק ואמין על השואה ובמיוחד אל מול תכנים כוזבים. למרות שעדיין יש אתגרים רבים להתגבר עליהם, המחויבות של צוות SAVEE לעבודה חשובה זו היא דוגמה מעוררת השראה כיצד ניתן להשתמש בטכנולוגיה, כדי לקדם חברה צודקת ומושכלת יותר.

Prev Post
Midjourney V5 – מחולל התמונות החדש והמשופר
Next Post
הפורום החדש לטובת קהילת Ai ישראל

הוסף חוות דעת

You must be logged in to post a comment.
0
סגור

עגלת הקניות שלך

אין מוצרים בסל הקניות.